
Idén igazán méltó módon ünnepeltem Carl Zeiss születésnapját. Régi vágyam teljesült, amikor meglátogattam a ZEISS különböző gyáregységeit Aalen-ben és Oberkochen-ben.
Végre élőben láthattam azokat a gépsorokat, amelyek a szemüveglencséket készítik, betekinthettem a méréstechnikai részleg munkájába és megmutatták nekünk, hogy hogyan készülnek azok a kamera-objektívek, amelyekkel többek között A Gyűrűk ura képkockáit is rögzítették.
A legnagyobb hatással azonban az oberkocheni ZEISS múzeum volt rám. Még az ebédemről is lemondtam, annyira lenyűgözött a rengeteg, precízen elkészített alkotás. El sem tudom mondani, milyen felemelő érzés volt testközelből látni azokat a tárgyakat, amik a mérföldkövei voltak egy több mint 175 éves cég történetének.
A kiállítás középpontjában az az 1884-ből származó Standard I. Mikroszkóp állt, ami elindította a ZEISS mai napig töretlen fejlődését.
A ma már majdnem 40ezer embert foglalkoztató Carl Zeiss AG története nagyon szerényen indult.
Carl Zeiss 1846-ban megalapított finommechanikai és optikai műhelyében egyszerű, de precíz fénymikroszkópokat készített a Weimari Egyetem számára. Mivel ebben az időben minden apró alkatrészt kézzel készítettek, ez nagyban megnehezítette mind a sorozatgyártást, mind pedig a folyamatos magas minőséget, ami Zeiss számára elsődleges fontosságú volt. Bár lehet, hogy nem szép dolog egy születésnapon ilyen dologról említést tenni, de láttam, amit láttam...
Zeiss a korabeli feljegyzések szerint egy meglehetősen impulzív ember volt, aki nem tűrte a hibákat. Szenvedéllyel párosuló perfektcionizmusa időnként véget vetett néhány nem egészen tökéletes mikroszkópnak. A hibás munkadarabok megsemmisítéséhez használt kalapácsa szintén a kiállítás egyik kultikus darabja. Jópár percig álltam is felette. De térjünk vissza a dicsőbb emlékekhez!
A tudomány fejlődésével egyre nagyobb igény volt a mikroszkópokra, kellett tehát valaki, aki szilárd tudományos alapokra tudta helyezni a tervezést, lehetővé téve ezzel a sorozatgyártást. Így született meg az együttműködés Ernst Abbe fizikussal, aki akkoriban a Jénai Egyetemen oktatott.
A cég harmadik meghatározó alakja Otto Schott vegyész volt, aki teljesen új optikai tulajdonságokkal rendelkező alapanyagot fejlesztett ki, mellyel jobb minőségű mikroszkóprendszereket tudtak előállítani.
Ők hárman együtt kellettek ahhoz, hogy az akkori kor lehető legmagasabb színvonalán találkozni tudjon a vállalkozó szellem, a kézművesség, a tudomány, a gyártási szakértelem és létrehozzon egy olyan értéket, amely világszínvonalat képvisel mind a mai napig.